mýty a fakta

mýty a fakta

1. MÝTUS: Hraní her je způsob, jak rychle vydělat peníze.

FAKT: Hra je zábavou, nikoliv zdrojem stálých příjmů. Pokud občas rádi riskujete, berte to jako zábavu, za kterou platíte. Stejně jako návštěvu kina nebo večeři s přáteli. Je příjemné občas vyhrát a získat peníze navíc, ale mějte na paměti, že vše je o štěstí a náhodě.

2. MÝTUS: Existují systémy, které usnadňují předvídání výherních čísel loterií.

FAKT: Bez ohledu na to, jak vybíráte kombinace čísel, vaše šance na výhru jsou vždy stejné. Všechna čísla se vloží do bubnu a zamíchají. Losovaná čísla jsou čistě náhodná a nelze je předem předpovídat.

3. MÝTUS: Pokud budete hrát dost dlouho, nakonec vyhrajete všechny své peníze zpět.

FAKT: Hra je především o štěstí a zábavě. Šance, že vyhrajete, je založena čistě na náhodě. Pokud pro vás hra přestává být zábavou a stává se jediným prostředkem k zisku peněz, doporučujeme si nastavit herní limity.

4. MÝTUS: Když hru dobře znáte, zvyšuje se vaše šance na výhru.

FAKT: I když různé hry mají různé pravděpodobnosti výhry, výsledek nemůžete nikdy předvídat. Ani sebevětší zkušenost vám nedokáže zajistit výhru, byť například v kurzovém sázení vám znalost může pomáhat. Vždy je dobré seznámit se s pravidly každé hry.

5. MÝTUS: Neštěstí ve hře, štěstí v lásce

FAKT: Žádná vazba mezi láskou a štěstím ve hře ve skutečnosti neexistuje. Ani jedno si bohužel není možné nikterak nárokovat. Ovšem pokud je člověk šťastný, ví to a nestydí se, šíří kolem sebe pozitivní auru. A z toho může jednoduše vzejít i štěstí ve hře nebo v lásce.

6. MÝTUS: Začátečníci mají více štěstí

FAKT: Začátečník může vyhrát stejně jako hráči, kteří se hraní věnují roky. Zatím žádná statistika nikdy neprokázala, že by méně zkušení účastníci měli výhodu a štěstí na své straně.

7. MÝTUS: Muži hrají více než ženy

FAKT: Jde o jeden z nejrozšířenějších mýtů. Ženy totiž mají rády zábavné hraní jako muži. Počet žen, které mají v oblibě hraní her, představuje 52 % hráčů v celé společnosti.

8. MÝTUS: Risk je zisk

FAKT: Úsloví, že risk je zisk, neplatí vždy. V řadě situací risk přináší i ztrátu. Platí to především ve světě her a zábavy, kde riziko jako takové ve skutečnosti žádný zisk nevytváří. Představa, že zvýšené riziko nese vyšší zisk, slouží často spíše jako výmluva, kterou využívají ti, kteří se dopouštějí nerozumných činností.

9. MÝTUS: Pátek 13. přináší smůlu

FAKT: Přestože je pro většinu lidí pátek 13. vnímaný jako smolařský den, ve světě her je považovaný téměř za svátek. Dokonce je počet prodaných tiketů pravidelně třikrát vyšší než v jiné dny. Šance na výru jsou nicméně stejné jako jiné dny, a proto nezbývá než doufat ve štěstí.

10. MÝTUS: Pravděpodobnost, že vyhrajete jackpot, je stejná, jako že na vás spadne meteorit

FAKT: Statistiky tuto pravděpodobnost u některých her potvrzují. Pravděpodobnost, že havaruje letadlo, byla před dvěma lety vypočítaná dle počtu nehod a počtu letů na jedna ku 2,54 milionů. Ale žádné letadlo v Česku nespadlo, zato jsou zde výherci miliardových Eurojackpotů. Proto i vy máte šanci, protože náhoda a štěstí jsou věci, které se spočítat nedají, a žádná statistika na ně nedosáhne.

11. MÝTUS: Lidé po výhře dávají výpověď

FAKT: Představa, že vyhrajete milióny, dáte výpověď v práci a začnete si užívat života je jistě lákavá, ale možná vás překvapí, že většina výherců si raději zvolí anonymitu a chvíli poctivě vstávají do práce. Alespoň to vyplývá z průzkumu ve Velké Británii. Podle tamní loterie tak činí až 48 % lidí. Důležitost hraje ale i výše výhry nebo stydlivost.

12. MÝTUS: Když na ruletě padne desetkrát za sebou červená, je vhodné vsadit na černou, protože stoupá šance, že se stejná barva přeruší.

FAKT: Zní to skoro logicky, nebo alespoň intuitivně. Problém je, že takto pravděpodobnost nefunguje. Ruleta jednoduše nemá paměť, takže předchozí kola nemají vliv na kola následující. Paměť ale mají lidé, a proto přikládají předchozím kolům význam. Každé nové kolo rulety je zcela nezávislé na předchozích kolech.