aktuality

Stírací losy jako malá pozornost pod stromeček

Nejočekávanější svátky v roce se pomalu a jistě blíží a každý z nás jistě přemýšlí nad tím, čím letos obdaruje své nejbližší. Kromě velkých dárků, ale většina z nás daruje i drobné dárky pro štěstí, ke kterým patří vánoční stírací losy. Zbystřete však, pokud se jimi chystáte obdarovat děti.

Drobný dárek, ozdoba na vánoční tabuli nebo třeba zábava na večírky – Stírací losy jsou během Vánoc ideálním zpestřením a zábavou, která rozzáří nejedny oči a zabaví všechny přísedící. V úmyslu potěšit a dopřát radost i těm nejmenším, dostávají losy i děti. Těm ale do rukou rozhodně nepatří.

To, že stírací los není vhodným dárkem pro děti, dokazují i výzkumy. Poslední šetření Národní rady problémového hráčství ve Washingtonu potvrdilo, že čím dřív se člověk v dětství zapojí do hazardního hraní nebo je mu dokonce vystaven, tím pravděpodobnější je, že se u něj později v životě vyvine problém s hraním. Děti se pak do kontaktu s rizikovým hraním často dostávají prostřednictvím rodičů, kteří si nebezpečí mnohdy vůbec nemusí uvědomovat.

Euforie a radost z výhry mohou v dětech vzbuzovat chtíč, že chtějí štěstí zkoušet znova. Přestože se vám stírání losů může jevit jako zábava a je ve vašem úmyslu děti pouze zabavit a potěšit, mějte na paměti, že dětský mozek není schopný vyhodnotit situaci natolik, aby věděl, že losy nejsou rychlým zdrojem peněz. Tento pocit si pak někteří, přestože se může jednat o ojedinělé případy, mohou odnést do dospělosti, kdy jim tyto zážitky můžou v budoucnu způsobit nepříjemnosti.

Stejně jako v minulosti i nyní se společnost Sazka po boku největších světových loterijních společností zapojila do osvětové kampaně s cílem upozornit na rizika zábavních her pro děti a mladistvé. „Zodpovědnost je u nás v Sazce na prvním místě, a proto je pro nás přirozeným krokem, že se zapojujeme do celosvětových kampaní napomáhajícím k šíření osvěty zodpovědného přístupu k hraní a prevence hraní u dětí a mladistvých. Sazka se tématům rizikového hraní a zodpovědnosti věnuje dlouhodobě svým projektem Hraj s rozumem. Vzdělávat hráče a chránit nezletilé je naší prioritou,“ uzavírá tisková mluvčí společnosti Sazka Veronika Diamantová.