Mějte přehled o penězích, které měsíčně investujete do nezbytných nákladů, ale i do svých koníčků. Uvidíte, že vám přehled přinese nejen klidnější mysl.
Mějte přehled o penězích, které měsíčně investujete do nezbytných nákladů, ale i do svých koníčků. Uvidíte, že vám přehled přinese nejen klidnější mysl.
1. Naučte se sebekontrolu
Jednou z výzev je naučit se utrácet peníze zodpovědně. Je snadné zajít do nákupního centra a koupit si nové tenisky, mnohem těžší pak bývá těmto výzvám odolávat. Vyhněte se unáhleným nákupům tím, že vezmete zodpovědnost do svých rukou. Udělejte si chvilku a podívejte se, jak každý měsíc utrácíte své peníze. Bude pro vás užitečné přesně vidět, za co utrácíte a kde můžete ušetřit.
2. Rozpočet je základ
Mějte přehled o tom, kolik týdně a měsíčně utratíte. Nestane se vám tak, že si z rozpočtu na zábavu „ukousnete“ víc, než si můžete dovolit. Neztrácejte povědomí o osobních či rodinných výdajích a příjmech a veďte si rozpočet. Sečtěte si, kolik je váš měsíční příjem a na druhou stranu uveďte nezbytné výdaje, které musíte měsíčně vynaložit. Nezapomínejte také na horší časy a část peněz si investujte nebo spořte. Příjmy, které nevynaložíte na měsíční náklady a ani neinvestujete, můžete vynaložit na volnou zábavu. Díky přehledu se vám tak nestane, že například na zábavu investujete financí více, než si můžete dovolit.
3. Na zábavu jen volné finance
Jak už jsme naznačili výše, na zábavu, ke které patří i například hraní her, byste si vždy měli vyčlenit jen ty peníze, které si můžete dovolit. Nastavte si limit měsíční útraty a držte se ho. S tím, abyste svůj cíl dodrželi, mohou pomoci například herní limity. Ty si jednoduše nastavíte ve svém osobním účtu. Více informací, jak finanční limity nastavit, se dovíte zde.
4. Mějte svůj „nouzový fond“
Stalo se vám někdy, že jste jeli některý měsíc doslova „na nulu“? Nepodceňujte nenadálé situace a vytvořte si rezervní fond. Každý měsíc pak odkládejte určitou sumu peněz pro případ nouze. Uvidíte, že se vám s dostatečnou finanční rezervou bude volněji dýchat i klidněji spát.
5. Pozor na špatné rady, vzdělávejte se
Místo toho, abyste se spoléhali na náhodné rady od nekvalifikovaných lidí nebo se spoléhali na to, co najdete na internetu, postarejte se o svou vlastní finanční budoucnost tím, že si přečtěte nějakou z odbornějších knih zaměřených na osobní finance. Jakmile budete vyzbrojeni znalostmi, nenechte se nikým vyvést z cesty.