aktuality

Žaloba od kolegů i od faráře. Toto jsou nejpodivnější spory kvůli výhře

Výhra dokáže člověku změnit život. Ne všechny změny ale musejí být nutně k lepšímu. Bohatství občas vyvolává i spory, které pak musejí řešit soudy. A to zvlášť v případě, kdy peníze přilákají podvodníky, kteří požadují podíl z výhry. Někdy přijdou i z míst, odkud byste je opravdu nečekali. Třeba z kostela!

1. Žaloba od kolegů z práce

V mnoha zemích je obvyklé, že se na sázku skládají celé rodiny nebo pracovní kolektivy. Buďto koupí větší množství tiketů nebo využijí systémovou sázku, která je sice dražší, ale šance na výhru je podstatně vyšší. Jak ale postupovat, když se člověk, který byl pověřen zakoupením losu, odmítne později rozdělit o výhru? Něco takového se stalo v kanadském městě Surrey. Čtveřice spolupracovníků zažalovala svého kolegu, protože jim nevyplatil podíl z výhry ve výši jednoho milionu kanadských dolarů (17 milionů korun). Ten ovšem tvrdí, že sázenku koupil za peníze získané od svého rodinného příslušníka a že los, na který se složili v práci, nic nevyhrál. Kde je pravda? To se asi nedozvíme. K žádnému sporu ovšem nemuselo dojít, kdyby si kolektiv tiket podepsal anebo kdyby sepsali smlouvu. Například v Česku u Sazky ovšem tyto starosti vůbec řešit nemusíte, protože mezi populární zábavu patří společné sázení, kde si vytvoříte skupinovou sázenku, koupíte si v ní podíl, a případná výhra vám bude spočítána automaticky. Více informací si můžete přečíst zde.

2.Rodinné drama

Devadesátiletá Gloria Mackenziová byla díky výhře ve výši 590 milionů dolarů dlouhou dobu americkou loterijní rekordmankou. Vzhledem k vysokému věku a podlomenému zdraví přenechala správu jmění svému synovi. Po pěti letech toho ale začala litovat. Místo toho, aby se peníze rozmnožily, mnoho milionů ubylo. Paní Mackenziová proto podala žalobu na správce majetku, tedy svého syna Scotta. Jako jeden z příkladů údajné neschopnosti správce – syna uvádí žaloba najmutí investičního bankéře, který nejenže nevydělal ani dolar, ale ještě si za své služby naúčtoval dva miliony dolarů.

3. Spory o výhru

Na začátku článku jsme se zmiňovali o tom, že je dobré si tiket podepsat, aby bylo jasné, komu patří. V tomto případě bylo ale právě jméno na tiketu předmětem žaloby. Kanaďanka Barb Reddicková byla nepříjemně překvapena, když se při slavnostním předávání výhry v celkové hodnotě přes 1,2 milionu dolarů objevili zaměstnanci loterijní společnosti hned se dvěma šeky. Jeden byl pro paní Reddickovou, druhý pro jejího synovce Tyrona McInnise. Na zadní straně výherního tiketu byla totiž dvě jména. Stará dáma se hájila tím, že jméno svého synovce na sázenku napsala jen pro štěstí a nikdy prý neplánovala, že by se o výhru rozdělila. Případ skončil u soudu, ale než došlo k verdiktu, strany se dohodly. Synovec paní Barb nakonec souhlasil s vyplacením částky 350 tisíc dolarů. Od soudního líčení spolu nepromluvili.

4. Farář žaluje výherkyni loterie

Na svobodnou matku čtyř dětí se konečně usmálo štěstí. Žena, která dosud bydlela ve skromném přívěsu, vyhrála 188 milionů dolarů. Jelikož je věřící, slíbila, že část peněz věnuje místní farnosti. Konkrétně chtěla kostelu věnovat 1,5 milionu dolarů na výstavbu nového komunitního centra. Než ale stihla poslat všechny peníze na účet kostela (poslala „jen“ 700 tisíc dolarů), pastor na ní podal žalobu. Požadoval 10 milionů dolarů, protože, jak tvrdil, uzavřel se ženou ústní dohodu, že dá kostelu 10 % z výhry. Písemnou smlouvu nebo jiný důkaz nicméně neměl.

Zdroj: magazinloterie.cz