aktuality

Stírací losy: Oblíbená zábava od nepaměti

Černá perla, Rentiér nebo Zlatá rybka – vůbec nejoblíbenější stírací losy dneška zná asi každý, kdo dostal nebo si koupil alespoň jednou za život los pro štěstí. Přestože se k nám dostaly nedávno, a to až v roce 1989, nabraly stírací losy rychle na oblíbenosti.

Kde se vzaly losy?

Dnes známe širokou škálu losů, jejichž hodnoty se pohybují od 20 po 500 Kč za kus. Vůbec první stírací los se objevil v roce 1974, kdy jistý marketingový expert Daniel Brown přišel s nápadem na okamžitou výhru bez čekání na slosování. Spojil se s IT expertem a společně vymysleli hru s názvem „The instant game“ neboli okamžitá výhra. Tehdy los ocenili na 1 dolar.

Stírací losy se brzy rozšířily do celého světa. A není se čemu divit, dodnes si drží své tři základní prvky úspěchu, kterými jsou: atraktivita a okamžitá výhra, snadná dostupnost a promyšlený marketing. V Sazce jsme od roku 1989 vyplatili na výhrách více než 1 miliardu korun. Historicky nejúspěšnější pak byla Tutovka.

Jaká je pravděpodobnost, že vyhrajeme?

Každý stírací los má svůj herní plán. Můžete zjistit, kolik kusů losů dané edice bylo vydáno, pravděpodobnost výhry a tabulku výher. Samotná pravděpodobnost je pak dána poměrem A:B. Tedy čím menší je číslo B, tím vyšší je pravděpodobnost, že vyhrajete.

Ale pozor, existují i další okolnosti, které mohou výhru ovlivnit. Nikde totiž nezjistíte, kolik už bylo na losech vyplaceno, zda už padla nejvyšší možná výhra a jiné důležité informace, které mají na pravděpodobnost výhry velký vliv. Spoléhejte proto především na svůj zdravý rozum, a ne výhradně na matematiku. Vše je o náhodě!

Jsou losy bezpečné?

Stejně jako jiné hry, i stírací losy podléhají Zákonu o hazardních hrách. Dle Výroční zprávy o hazardním hraní v ČR, kterou vydává Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, se losy řadí k nejméně rizikovým hrám.