aktuality

7 principů bezpečného hraní a sázení

Každý máme nějakou neřest, někdo sní tabulku čokolády na posezení, jiný si dá skleničku, a někdo si zase rád vsadí. Všechny tyto činnosti mají ale jedno společné – přinášejí užitek do té doby, dokud je máme pod kontrolou. Základem jsou pevně nastavené hranice, které budeme dodržovat. Zní to až moc jednoduše? Zavedení nových pravidel je změna a chce disciplínu, takže věřte, že to tak snadné není. A pamatujte, že i jednoduchá pravidla se počítají!

1. Nastavte si sebeomezující opatření PŘED samotnou hrou

Nastavování si pravidel během hry už je málokdy efektivní. Máme tendenci podceňovat, kolik peněz už jsme do hraní či sázení dali a kolik času s ním strávili. Vždycky si proto nastavte pravidla před samotnou hrou.

2. Stanovte si finanční strop

K hraní využívejte vždy tzv. volné peníze. Tedy ty finance, které nám zůstanou po odečtení výdajů od příjmů. Mějte na paměti, že při stanovování výše volných peněz byste měli myslet i na rezervy pro případ výpadku příjmu. Většina lidí má navíc tendenci příjmy a výdaje podceňovat. Dejte si proto pozor, aby výše částky, kterou si určíte, nikdy nepřesáhla vaše volné peníze.

Doporučujeme si spočítat výši volných peněz vždy na měsíc. A co dělat, když už jste narazili v daném měsíci na strop? Pravidla jsou efektivní, když jsou dodržována. Věnujte se jiným aktivitám a na sázení či hraní si udělejte prostor zase příště.

3. Vymezte si časový limit

Všichni máme svoje povinnosti, ale i radosti, kterými musíme nebo chceme svůj čas trávit. Den má jenom 24 hodin, a tak právě nastavení si časového limitu, může být dost užitečná věc. Řekněte si, kolik hodin maximálně chcete věnovat hraní či sázení za den, týden i měsíc a striktně je dodržujte.

Při stanovování limitu myslete na to, kolik času chcete trávit s rodinou, přáteli, svými koníčky nebo kolik času trávíte prací a dalšími běžnými činnostmi. Tohle všechno vezměte v úvahu.

4. Buďte profesionál a držte hranici zábavy

Hraní a sázení může přinést spoustu radosti, ale taky spoustu starostí. Profesionální přístup při hraní hazardních her pro zábavu se ale vždy vyplatí. Pracujte na sobě, vzdělávejte se a buďte odborníkem na statistiku a pravděpodobnost.

5. Dbejte na dostatečný odpočinek a zaměřte se i na jiné zájmy

Nenechte se pohltit jednou činností. O hraní i sázení se ví, že je jednodušší mu začít dávat víc času i peněz než u jiných aktivit. Časem se to může projevit na zdraví, vztazích, zázemí a celkově na kvalitě života. Najděte si proto i jinou činnost, která Vás rozveselí, pobaví a budete se při ní cítit dobře.

6. Vyvarujte se alkoholu či jiným návykovým látkám v kombinaci s hraním a sázením

Říkáte si, co je špatného na tom dopřát si trošku zábavy a doplnit ji třeba o příjemný drink? Při užívání alkoholu a dalších návykových látek se překážky zdají menší. Máme pocit, že všechno máme pod kontrolou, a přitom už to tak být nemusí. Rozhodujte se během hraní vědomě a bez vlivu dalších látek a mějte tak střízlivý pohled na hru.

7. Mluvte o hraní či sázení otevřeně

Nedělejte z hraní tabu. Sami před sebou ani před ostatními. Buďte hrdým hráčem a hrdým sázkařem. Sdílejte své zkušenosti a pocity a neváhejte se ptát druhých. Zpočátku to nemusí být snadné, proto nezapomínejte, že na to nemusíte být sami.

Nastavte si svoje vlastní pravidla na míru

Co vyhovuje jednomu, nemusí druhému. Proto je třeba se nad nastavením pravidel pořádně zamyslet a uvědomit si, jak jsou pravidla nastavená správně právě pro mě a mojí situaci, případně se o tom můžete poradit.

Co dělat a kam se obrátit?

Potřebujete-li poradit, jak si pravidla nastavit nebo kolik času a financí si na hru vyhradit, oslovte zdarma tým Naberte kurz. Kontaktní údaje i on-line anonymní chat najedete zde.