aktuality

Češi jako druzí v Evropě nejvíc věří na šťastná čísla

Máte svá oblíbená čísla? Věříte, že číslo 7 přináší štěstí, číslo 13 smůlu a vaše datum narození nese magický význam? Podle evropského průzkumu jsou Češi druzí v Evropě v uznávaní názoru, že některá čísla jsou prostě šťastná – věří tomu tři pětiny obyvatel. Na prvním místě jsou Lotyši, třetí jsou Italové a Slováci.

Ani v Turecku nebo Bulharsku nedoznala pověra o číslech takového rozšíření jako u nás. Jde však asi o širší středoevropský fenomén. V první desítce zemí, kde je pověra o „šťastných číslech“ nejvíce rozšířena, totiž kromě Itálie a Portugalska figurují jen země střední Evropy a Pobaltí.

Pokud jde o konkrétní význam jednotlivých čísel, u nás je s největším fenoménem štěstí spjaté číslo 7, které je považováno za symbol pro vše dobré. Naopak číslo 13 se pojí se smůlou, náhodami, různými mýty a pověrami. Hned za nimi je potom magické spojení šestek, numerologické výpočty podle data narození nebo kombinace dat životních událostí

No schválně, když sázíte ve Sportce, necháváte výběr jenom náhodě, nebo také sáhnete po osvědčené kombinaci? Ovšem není to tak všude. Sever Evropy naopak masově odmítá věřit na sílu čísel: nevěří v ni 59 % Finů, 55 % Nizozemců a 50 % Norů. Pokud by se někdo chtěl domnívat, že tato přisuzování významu číslům souvisí s působením náboženství, další otázka evropského průzkumu jej vyvede z omylu. Na dotaz, zda v Evropě náhodou není příliš moc vědy a málo náboženské víry, odpovídali kladně hlavně lidé v zemích, kde se číslům věří jen zcela průměrně (zasahuje pouze dvě pětiny obyvatel).

A jaké jsou nejčastější numerologické pověry ve světě?

Německo

V Německu se nesmí přát oslavenci před dnem jeho narozenin. Tato pověra sahá až k víře, že by předčasné přání mohli slyšet démoni.

Velká Británie

Pokud v této zemi potkáte straku, slušně ji pozdravte a optejte se na jejího partnera. Pokud tak neučiníte, budete mít po zbytek dne smůlu. Tato tradice pravděpodobně pochází ze skutečnosti, že straky obvykle žijí v páru. Osamělá straka znamená osamělé číslo a smutek.

Španělsko

Zatímco ve většině zemí je smolný den pátek 13., ve Španělsku je to 13. v úterý. V tento den není vhodné pořádat svatby nebo cestovat.

Itálie

Tady je zase smolný den sice pátek, ale 17. V tento den byste neměli nic dělat a už vůbec ne oslavovat nějakou zvláštní příležitost. Pokud tak přesto chcete činit, nenoste na sobě oblečení fialové barvy.

Japonsko

Tady jsou pověry zaměřeny na čísla spjatá se 4, která znamená smrt a varuje před sestavováním dárků ze čtyř věcí. Ke smolným číslům se řadí i 9, neboť je vyslovována [ku], stejně jako slovo pro utrpení.

A jaký je váš názor? Napište nám na náš facebook, zda vybíráte náhodně, nebo věříte na magii šťastných čísel.

Zdroj: ec.europa.eu