aktuality

Bojí se Češi závislosti na hazardu? Průzkum ukázal, jak jsme na tom

Hraní her, sázení loterie, stírací losy, ale také karty a kasina, to vše patří k zábavnímu průmyslu. Lákavá výhra a napětí jsou oblíbenými způsoby, jak si zpestřit den – třeba když si jen tak pro pobavení vsadíte svou oblíbenou kombinaci čísel. Bohužel se může stát, že se občas někomu hazardní hry vymknou z rukou, a potom je zle. Jaký máme názor na rizika spojená s hraním a hazardem?

Během podzimu jsme provedli průzkum, jaký je postoj Čechů k zábavnímu průmyslu, což ukázalo především na rozdílné vnímání různých typů her. Zatímco 60 % respondentů otevřeně přiznalo, že mají zkušenosti s hazardem, tento údaj ve skutečnosti ovlivnil fakt, co je účastníky průzkumu považováno za hazard. Obecně totiž lidé ve více než 90 % případů vyzkoušeli sázení loterie, stírací losy a podobně, nicméně tyto aktivity za riskantní nepovažují ani neoznačují jako hazard.

Co je tedy podle respondentů hazard?

Různá rizika spojená s hraním her většinou souvisí s tím, jestli do hry dáváme určitý finanční vklad. Pokud doma hrajeme společenské hry s falešnými papírovými bankovkami, o nic nebezpečného se samozřejmě nejedná. Většinou záleží právě na finanční náročnosti jednotlivých her, kdy se pro nás začínají měnit v problémy, místo lehce vzrušující zábavy. Asi 42 % respondentů uvedlo, že jim nevadí vložit do hry peníze, ale pouze pokud se jedná o drobné částky, což je pro většinu maximálně 100 korun měsíčně. Pouhých 26 % odpovídajících je ochotných hrát i za větší peníze, protože jde podle nich o větší zábavu a adrenalin. Více než polovina účastníků potom reagovala na otázku, co je pro ně maximální finanční hranice, že za větší částku považují cokoliv nad 100 korun měsíčně.

Zodpovědnost na prvním místě

Přestože většina Čechů nemá s hraním her vlastní negativní zkušenosti, lidé nepodceňují rizika spojená s problémy, které mohou v důsledku záliby v hazardu vzniknout. Na otázku, co je podle nich zodpovědné hraní, celých 69 % uvedlo, že jde o situace, kdy se chovají zodpovědně především oni sami. Dalších 25 % potom vítá, když si mohou nastavit částku na denní limit, kterou je možné za hru utratit. Pouhých 6 % zbývajících potom potřebuje, aby je někdo u hraní hlídal, což je vzorek problémových hráčů, kteří již hraní pod kontrolou nemají.

Největším rizikem je finanční ohrožení

Když dojde ke ztrátě kontroly při hře, většinou končí takové úlety prohrou většího obnosu peněz, v horším případě i závislostí. Jedním ze způsobů, jak sebe a své blízké můžete chránit je například nastavení herních limitů (omezíte své hraní závazně na určitou částku).